انتظار افسرده آشپزخانه اخبار حوادث

انتظار: افسرده آشپزخانه اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری صدا وسيما پاسخگو باشد

١) به مقدمه ای نیاز نیست. اخبار شرکت صداوسیما خصوصا در پرسشها مهم، حیاتی و فوری کشور که با ایمنی اجتماعی و امنیت ملی سروکار دارد، از تمام رسانه های رقیب عقب تر

صدا وسيما پاسخگو باشد

صدا وسيما پاسخگو باشد

عبارات مهم : ایران

١) به مقدمه ای نیاز نیست. اخبار شرکت صداوسیما خصوصا در پرسشها مهم، حیاتی و فوری کشور که با ایمنی اجتماعی و امنیت ملی سروکار دارد، از تمام رسانه های رقیب عقب تر هست. این را تجربه ثابت کرده هست. اتفاق پلاسکو، در مقیاسی کوچک تر، نمونه ای دیگر بود.

صدا وسيما پاسخگو باشد

همه می دانند که در دنیای رسانه ای شده است امروز خبر با سرعت نور انتقال یافته می شود و هرکسی می تواند تولید کننده خبر باشد. از نخستین دقیقه های حمله تروریستی جنایتکارانه به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) موج خبری گسترده ای فضای شبکه های تلویزیونی و خبر رسان های متفاوت را تسخیر کرد. حتی شبکه های تلویزیونی مهم غیرایرانی، مانند CNN برنامه های عادی خود را قطع کرده و با پخش زنده از پایتخت کشور عزیزمان ایران گزارش های خبری را از اتفاق تروریستی پایتخت کشور عزیزمان ایران منتشر کردند.

علاوه بر این، بعضی تلویزیون های فارسی زبان خارج از کشور نیز که در ادبیات سیاسی کشور به آنها رسانه های بیگانه می گویند در خارج از ساعات مهم پخش خود اقدام به پخش خبر، گزارش و مصاحبه راجع به حملات تروریستی پایتخت کشور عزیزمان ایران کردند. ولی درست در همین وقت که ساعات اوج اتفاق است و مردم کشور عزیزمان ایران ملتهب و مضطرب، تشنه اخبار معتبر و تحلیل های درست اند، شبکه خبر شرکت صداوسیما راجع به پرسشها مهد کودک ها، کنکور دانشگاه های چین و کارآموزی فارغ التحصیلان فلان رشته حرف می زند.

١) به مقدمه ای نیاز نیست. اخبار شرکت صداوسیما خصوصا در پرسشها مهم، حیاتی و فوری کشور که با ایمنی اجتماعی و امنیت ملی سروکار دارد، از تمام رسانه های رقیب عقب تر

واکنش خبری صداوسیما نسبت به حملات تروریستی پایتخت کشور عزیزمان ایران که دنیا را تکان داد و از نظر ارزش خبر در بالاترین حد ممکن هست، در حد چند زیرنویس شبکه خبر زیاد نیست. صداوسیما در شکلی منفعل نه تنها ابتکار خبری در این عنوان ندارد، بلکه به طور كامل از گردونه مسابقه خبری راجع به این اتفاق بیرون است.

از وقت وقوع این اتفاق تا وقت نگارش این یادداشت که چیزی حدود کمتر از چهار ساعت هست، شاید چیزی حدود ده ها هزار خبر و تحلیل و گزارش راجع به اتفاق به زبان فارسی انتشار یافته هست. تقریبا منبع هیچ یک از این اخبار و گزارش ها شبکه های رادیویی و تلویزیونی صداوسیما نبوده هست. متخصصان رسانه می دانند این یک شکست بزرگ حرفه ای جهت صداوسیماست که اتفاق ای با این وسعت و اهمیت در کنار آن رخ می دهد ولی هیچ نام و نشان خبری از این شرکت بزرگ به میان نمی آید.

٢) در دنیا رسانه ای شده است امروز مدیریت افکار عمومی یکی از بااهمیت ترین ارکان امنیت ملی هست. در کشور عزیزمان ایران خصوصا به علت انحصاری بودن دو رسانه رادیو و تلویزیون، شرکت صداوسیما بیشترین نقش را در این مهم برعهده دارد. هر اندازه کیفیت عملکرد شرکت صداوسیما در انجام این وظیفه پایین تر باشد رسانه های رقیب به خاص شبکه های تلویزیونی دیگر جای آن را می گیرند. هنگامی که در داخل کشور عزیزمان ایران غیر از شبکه های تلویزیونی صداوسیما شبکه تلویزیونی دیگری وجود ندارد، روشن است که شبکه های تلویزیونی مستقر در خارج کشور این نقش را بازی می کنند و در واقع مدیریت افکار عمومی کشور عزیزمان ایران به خارج از کشور عزیزمان ایران انتقال یافته می شود. بی شک چنین پدیده ای مخاطرات گرانی می تواند در بر داشته باشد.

صدا وسيما پاسخگو باشد

در اتفاق جنایت کارانه حملات تروریستی پایتخت کشور عزیزمان ایران در روز چهارشنبه انفعال و عملکرد غیر حرفه ای تلویزیون، میدان گسترده ای جهت منابع خبری دیگر گشود.

٣) مدیران خبری صداوسیما چه دلیلی جهت اتخاذ سیاست خبری منفعلانه و کم توجه به حملات تروریستی پایتخت کشور عزیزمان ایران ممکن است داشته باشند؟ شاید گفته شود این سیاست جهت جلوگیری از توسعه اضطراب و التهاب در جامعه بوده هست. ولی این سخن مردود و باطل هست. چنین تفکری از بیش از سه دهه پیش از‌بین‌برده‌شده هست. این تفکر متعلق به دورانی است که وسایل عمومی گردش اطلاعات منحصر در نشریات کاغذی و رادیوها و تلویزیون های محلی بود.

١) به مقدمه ای نیاز نیست. اخبار شرکت صداوسیما خصوصا در پرسشها مهم، حیاتی و فوری کشور که با ایمنی اجتماعی و امنیت ملی سروکار دارد، از تمام رسانه های رقیب عقب تر

سال های درازی است که ساختار گردش اطلاعات متحول و متنوع شده است هست. انواع خبر رسان ها و شبکه های رادیویی و تلویزیونی ماهواره ای بسیار پیش از اراده های صاحبان قدرت کار گردش اطلاعات را انجام می دهند. در دنیای امروز سکوت خبری یعنی بیرون رفتن از مسابقه و واگذارکردن میدان خبر به رقبا؛ یعنی همان کاری که شرکت صداوسیما با خبر اتفاق حملات تروریستی پایتخت کشور عزیزمان ایران کرد.

در دنیا رسانه ای امروز ایجاد آرامش و مهار اضطراب عمومی، از طریق انتشار درست و برنامه ریزی شده است اخبار و ارائه گزارش ها و تحلیل های معتبر قابل تحقق هست. آیا تلویزیون از نظر امکانات فنی و نیروی انسانی خبرنگاری و کارشناسی، توانایی پوشش خبری و تحلیلی فوری و حرفه ای اتفاق اخیر را نداشته است؟ چنین ادعایی نیز نمی تواند مقبول باشد. بی شک امکانات فنی و انسانی تلویزیون بسیار بیش از اینهاست.

صدا وسيما پاسخگو باشد

٤) راجع به اهمیت فراوان حملات تروریستی پایتخت کشور عزیزمان ایران و آثار داخلی و منطقه ای و جهانی آن کم ترین تردیدی نیست. در این هم شکی نیست که شرکت صداوسیما به عنوان رسانه ای که طبق قانون اساسی و قانون خط مشی کلی شرکت و نیز اساسنامه این سازمان، وظایف بزرگی در حوزه حراست رسانه ای از انقلاب اسلامی و نظام و امنیت ملی کشور برعهده دارد، در ساعات مهم و حیاتی اتفاق حمله های تروریستی در تهران، اخبار و گزارش های بسیار ناچیزی به این اتفاق تخصیص داده شده است داد.

این بار مایلم به شکل پرسشی مطرح کنم که آیا عملکرد صداوسیما در این عنوان حرفه ای بوده است؟ آیا عملکرد صداوسیما در این اتفاق موجب کم کردن قدرت مدیریت افکار عمومی کشور در داخل کشور عزیزمان ایران شده است است؟ آیا سیاست خبری صداوسیما در اتفاق اخیر متناسب با منافع ملی کشور بوده است؟ این دلایل کافی است تا پیشنهاد شود عنوان «سیاست و عملکرد خبری صداوسیما در اتفاق تروریستی جنایت کارانه به حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی» از سوي نهاد های قانونی ذی ربطی مانند شورای عالی امنیت ملی، شورای سیاست گذاری صداوسیما و مجلس شورای اسلامی (به شکل تحقیق و تفحص) مورد بررسی قرار گیرد و گزارش آن نیز به اطلاع مردم برسد تا از این طریق بتوان در تعامل دستگاه ها و شرکت صداوسیما با یکدیگر پاسخ سؤال ها را یافت و در جهت حل آنها به شکل حرفه ای تلاش کرد.

روزنامه شرق

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | ایرانی | رسانه ای | رسانه ها | تروریستی | تلویزیون | صداوسیما | تلویزیون | رسانه ای شده | حمله تروریستی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs